Bo trzeba żyć… Dalszy ciąg rodzinnej sagi: „Gabrynia”

„Bo trzeba żyć. Gabrynia”, która ukazała się 1 lutego nakładem  Wydawnictwa Szara Godzina, to drugi tom rodzinnej sagi pióra Ewy Szymańskiej, rozgrywającej się na Podlasiu w pierwszej połowie XX stulecia. „Bo trzeba żyć...” jest opowieścią o kobietach, które wbrew społecznym normom, przewrotności losu i dramatom historii, walczą  o swoje szczęście.


Mała wieś Olendy nieopodal Białegostoku. To tutaj, po śmierci ukochanego Franciszka, Apolonia układa swoje życie u boku nowego mężczyzny. Dni, wypełnione pracą i opieką nad dziećmi, biegną w swoim stałym rytmie, wyznaczanym przez pory roku. A jednak nie opuszcza jej poczucie niespełnienia i niepokój. Czy to dlatego, że każdy zakątek domu przypomina jej pierwszego męża? A może niepokoi się o dzieci, które dorastają i dokonują własnych wyborów?

Gabrysia, najstarsza z rodzeństwa, przeżywa młodzieńczą miłość i erotyczną fascynację. Mimo miłosnego zawodu nie porzuca swoich marzeń i kontynuuje naukę w łukowskim gimnazjum. Łuków staje się jej domem. Tutaj odnosi zawodowe sukcesy, tutaj też poznaje Tomasza, tutaj… Wszystkie plany i marzenia burzy wojna. Tłumy uciekinierów, bombardowania, przemarsze wojsk, okupacyjny terror, wszechobecna śmierć stawiają Gabrysię i jej bliskich wobec trudnych wyborów. Czy im sprostają? Jak potoczą się ich losy?

Ewa Szymańska w powieści „Bo trzeba żyć. Gabrynia” kreśli przedwojenne i wojenne życie na Podlasiu z troską o szczegóły. Niejeden mieszkaniec tego regionu odnajdzie w książce cień swojej rodzinnej historii. Traktuje swoich, niedoskonałych przecież, bohaterów ze zrozumieniem i sympatią. Snuje opowieść, jakby powiedziała Olga Tokarczuk, z czułością. „Bo trzeba żyć. Gabrynia” to pełna ciepła lektura – idealna na spokojne popołudnie i wieczór.


Ewa Szymańska urodziła się i wychowała na Podlasiu. Jest nauczycielem. Pasjonuje się historią, zwłaszcza tą ,,małą”, lokalną, i jej wpływem na losy zwyczajnych ludzi.
Wydawnictwo Szara Godzina i autorka powieści Ewa Szymańska zapraszają do czytania

„Bo trzeba żyć. Gabrynia”. Książka jest dostępna w internetowych i stacjonarnych księgarniach w całej Polsce.

Wydawnictwo Szara Godzina 2017 | Designed By mappo.pl